Акценти

Време е да поговорим за: Александър Лаказет

by: tumbalev

1

През изминалия кръг във Френската Лига 1 станахме свидетели на един от най-паметните двубои в първенството за последните години. Двубой, в който Олимпик Лион посрещна Монпелие на своя “Групама Стейдиъм” и до 55-тата минута вече губеше с шокиращото 1-4, след 4 гола на една от изгряващите звезди на френския футбол Ели Уахи.

За Лион победата бе важна, за да запази шансовете на тима за Европа, но точно в тази 55-та минута феновете повече мислиха за по-малко срамно поражение, от колкото за победа. И тогава на сцената (както в много мачове през сезона) излезе Александър Лаказет. Футболист, притежаващ изящна техника, голмайсторски нюх и лидерски качества. Именно той върна надеждите на тима си с гол само четири минути след този на Уахи за 1-4. Деян Ловрен вкара за 3-4 и тогава феновете започнаха да мечтаят за нещо повече от почетна загуба. В 82-та Лаказет оформи своя хеттрик и Лион постигна истински подвиг, заличавайки 3 гола разлика за по-малко от половин час. Въпреки, че достигането на равенство бе голям успех, Лаказет не спираше да подканя съотборниците си да продължават да натискат, за да направят немислимото. И това се случи, след като с помощта на ВАР, съдията на срещата отсъди дузпа, именно за нарушение срещу вездесъщия капитан на Лион. Лаказет изпълни хладнокръвно дузпата в 99-тата минута, за да завърши един от най-знаменитите обрати в историята на Френската първа лига, а четвъртият му гол в мача беше под номер 24. Така той се изкачи еднолично на първо място в голмайсторската листа на Лига 1 с гол повече от звездата на френския и световен футбол – Килиан Мбапе.

С тези си 24 попадение, стрелецът се нарежда на 3-то място от всички футболисти в „Големите 5“ първенства на Европа, изоставайки само от головата машина Ерлинг Холанд и Хари Кейн. Никак не лошо постижение за футболист, които не бе вкарал повече от 14 гола за един сезон в предходните му 5 сезона като футболист на Арсенал. Също така трябва да отбележим, че от началото на март в 9 двубоя Лаказет е отбелязал 10 гола, което говори за добрата му форма именно в най-важната част на сезона. Още повече след като вкара само 4 гола за първенство през изминалата кампания за „Артилиристите“, мнозина побързаха да го отпишат от големия футбол. В момента не само, че се превърна в най-резултатния френски футболист, а може би дава поводи за размисъл на Дидие Дешан, след окончателното оттегляне на Бензема от националния отбор и Оливие Жиру, който ще навърши 37 този септември.

Така, от един свършен за големия футбол играч, Лаказет може да се превърне дори в ключова фигура за селекцията на Франция, която ще се бори за Европейската титла през следващата година.

Имайки предвид, че Карим Бензема спечели „Златната топка“ на 35, а Робер Левандовски не спира да бележи на 34, то изглежда, че за капитана на Лион големият футбол по скоро предстои, от колкото да е свършил.

Тук трябва да отбележим, че освен с головете си, капитанът на Лион е много ценен с влиянието си върху отбора със своята комбинативност и движение по терена.

Разбира се предстои да разберем дали Александър Лаказет ще запази това си ниво до края на сезона, а и през следващия, но определено, както за феновете на Лион, така и за неутралните, е истинска наслада да наблюдават как „артистът“ Лаказет се забавлява на терена.