Акценти

Сезонът на Арсенал: Провал или не?

by: Големите 5

0

След втората загуба за сезона срещу Манчестър Сити, титлата във Висшата Лига вече не е ръцете на Арсенал. Нещо повече, след като удържаха първото място почти цял сезон, победа за Манчестър Сити срещу Фулъм в неделя ще прати топчиите на 2-рото място. За да бъдат нещата още по-зле за феновете на лондончани, Челси ще се опитт да се съвземат в предстоящето дерби на Стамфорд Бридж във вторник.

Чакането от сезона на непобедимите през 2003/04 сякаш ще продължи, а утехата за артилеристите ще остане само завръщането в Шампионска Лига. Не случайно Пеп Гуардиола сподели, че Арсенал се завръща в елита на европейските турнири от следващия сезон. Клубът изпълни основната си задача за този сезон – място в топ 4 и участие в Шампионска Лига. Артилеристите се класираха за турнира 19 поредни години под ръководството на Арсен Венгер, но последното им участие бе през сезон 2016/17. 

В следващите редове ще ви запознаем с финансовото състояние на Арсенал и колко силно е влиянието Шампионска Лига извън футболния терен. Ще разгледаме 3 основни фактора: Приходи; Заплати; и Дългове.


Приходи

Тежкият период извън Шампионска Лига, който бе последван от затварянето на стадиона за десетки мачове заради Ковид рестрикциите, намали приходите на клуба с 13% за 5 сезона, от 423 милиона паунда през 2017 г. до 369 милиона паунда през 2022 г.. За сравнение, през този период Манчестър Сити регистрира 35%, а Ливърпул 34% увеличение на приходите си. 

За да бъдат нещата още по тежки на финансовият фронт, местният противник Тотнъм участваше редовно в Шампионска Лига и достигна приходи от 443 милиона паунда, което е ръст от 45%. Това означава, че шпорите, които през 2017 г. генерираха с 40% по-малко от недолюбвания си съсед, са постигнали 20% по-високи приходи от тях през 2022 година.

Все пак, Арсенал най-сетне прекрати лошата тенденция и регистрира 13% увеличение на приходите си за сезон 2022/23 спрямо 2021/22, а 75% от тях се дължат на приходите от билети. Арсенал е и клуба с едни от най-скъпите цени за билети и не случайно те са 24% от приходите им, докато при другите големи на острова са между 15% и 18%. 

Нуждата от диверсификация на приходите е също важен елемент за финансовото здраве на един клуб. Въпреки, че клубът е увеличил от 28% на 38% комерсиалните си приходи (спонсорства, мърчандайз и други операции), темпото на растеж е тревожно. За справка, Арсенал е генерирал 57% по-високи приходи през 2017 г. от Тотнъм, а през 2022 г. са с 30% по-малко от тях. 

Заплати
Още от времето на Арсен Венгер и строежа на Емирейтс през 2006 г., дори по-малко заинтересованите фенове за финансите на футболните клубове са чували за тавана на заплатите в Арсенал. Е, дори “Професора” не успя да удържи на тенденцията и бяха привлечени скъпоплатени футболисти като Месут Йозил и Обамеянг. Не след дълго обаче, сметката за заплати набъбна до внушителните 212 милиона паунда годишно. Това доведе до познатото за клуба затягане на колана с таван на заплатите. 

Докато собственикът на Арсенал, Стан Крьонке, е познат като ‘тихия Стан’, то синът му, Джош Крьонке, сякаш е по-гласовит и в основата на реформите. Последвалата чистка на скъпо платени футболисти, в която се разтрогнаха договорите на едни футболисти, докато други играчи напуснаха за сравнително малки суми, беше оправдана от него, заявявайки, че на някои футболисти в клуба се плащат заплати, които са на ниво Шампионска Лига, а дори не класират отбора в Лига Европа.

За това не бива да ни изненадва факта, че заплатите в Арсенал за последните 5 години са нарастнали само с 7%, което е изключително малко в сравнение с тези на Манчестър Юнайтед (45%), Челси (55%), и на Тотнъм (65%). 

Реформите не бяха насочени само върху футболистите, а и върху останалия персонал в клуба. Най-скъпо платения директор през 2018 г. беше Иван Газидис с заплата от близо 2.7 милиона паунда, докато в момента Еду прибира по-малко от 700 хиляди паунда годишно. 

В допълнение, нека припомним, че на наскоро пенсиониралият се Месут Йозил, през 2020 г. му се наложи да предлага заплата на талисмана на артилеристите, Гънързаурус, който също стана жертва на безскрупулната реформа. Все пак, тогава клуба записа 2 загуби като домакин и без да отбележи гол, след което от ръководството решиха да върнат не толкова скъпо платения талисман. 


Дългове

Ситуацията тук е драстично по-приемлива, въпреки че текущите дългове на aртилеристите възлизат на около 235 милиона паунда. За сравнение, тези на Манчестър Юнайтед, са около 600-650 милиона паунда, а тези на Тотнъм покрай строежа на новия им стадион са близо 850 милиона паунда. 

Сравнително ниските дългове за отбор от калибъра на Арсенал позволиха на клуба да отключи финансовите си резерви на стойност 35 милиона паунда. В същото време се намалиха и лихвите по кредитите на клуба, които костваха между 12 и 10 милиона паунда годишно, а от 2020 г. намаляха до около 5 милиона паунда, което се случва за пръв път от над 10 години.

Трябва да се отбележи, че през последните 2 години, Арсенал харчи повече от основните си конкуренти, което е изключителна рядкост. Например, през 2021 г. бяха похарчени 188 милиона паунда за Бен Уайт, Мартин Йодегор, Такехиро Томиясу и Алберт Самби Локонга. Тенденцията продължи и лятото на 2023 г. с пристигането на Габриел Хесус, Олександър Зинченко и Фабио Виейра за над 100 милиона паунда, а през зимата бяха закупени Леандро Тросар и Якуб Кивиор за близо 50 милиона паунда. 

В опит да се придържа в позволените финансови правила, Арсенал е увеличил своя финансов дълг към останалите футболни клубове. Изглежда, че новият собственик на Челси, все пак е взаимствал някой друг финансов трик от северните си съседи. Набрал популярност покрай сините термин “амортизация на трансферите”, е бил силно използван от още едни лондончани. Тези дългове са нараснали от 77 милиона паунда през 2019 г. до 183 милиона паунда през 2023 г. 

Все пак сезона не е свършил и Арсенал все още е в борбата за титлата. На пръв поглед изглежда така, сякаш нищо не може да спре Манчестър Сити, а феновете им мечтаят за първи требъл в историята на клуба. Трудно е да се даде отговор на това дали сезона за топчиите е провал или не. Без съмнение отборът на Микел Артета израстна много, но неуспех да зарадват феновете с 14-та титла неимуверно ще остави горчив вкус.

Какви ще бъдат следващите трансферни ходове на Артилеристите? Дали Артета и Еду ще успеят да убедят Букайо Сака и Уилиам Салиба да подпишат новите си договори? Колко бюджет ще отпуснат Стан и Джош Кроьнке за нови попълнение? Очаквайте подробности в нашите трансферни новини!

Leave a comment

Demos

Layout

Boxed
Wide

Background Image

Color Skin

error: Content is protected !!