Италианското първенство има своя нов шампион-Наполи! Момчетата на Лучано Спелети бяха недостижими през целия сезон, за да грабнат „Скудетото“ за пръв път след сезон 1989-1990, когато “безсмъртният” Диего Марадона” е в редиците на отбора от южния град. Сега героите са други, но радоста е не по-малка за “тифозите”.
Представяне на домашната сцена:
Стартът на “партенопейте” бе повече от впечатляващ – в първите 17 мача те постигнаха 15 победи и само две равенства при голова разлика 45:13!
Започвайки ударно с победа от 5:2 в първия кръг срещу Верона. Във втория те разгромиха с 4:0 отбора на Монца и така те загатнаха какво можем да очакваме от тях през сезона. Малко по-късно видяхме и изумителната серия от 11 поредни победи.
Разбира се, за това представяне ключова роля изигра представянето на Квича Кварацкхелия и Виктор Осимен, но за тях ще стане дума по-късно. Иначе, въпросната серия започна от 3 септември и продължи чак до подновяването на „калчото“ през януари. Тогава „партенопеите“ допуснаха първо поражение за сезона. Това се случи на Сан Сиро, когато Интер спечели с минималното 1:0.
След тази загуба много анализатори предвиждаха спад във формата на отбора, която да доведе до намаляване на тяхната преднина пред преследвачите. На практика това въобще не се случи, защото след това момчетата на Спалети регистрираха нова победна серия. Този път „по-малка” – 8 поредни победи. От нея можем да изтъкнем погрома над Ювентус, в който „Старата госпожа“ бе разбита с 5:1. В този мач Виктор Осимен се развихри с 2 гола, като направи и 1 асистенция. Грузинският му колега – Кварацкхелия пък отбеляза 1 гол и даде 2 асистенции. Така „партенопейте“ затвърдиха своите амбиции да вдигнат най-ценното отличие в Италия.
По същото време Наполи допусна изненадващо отпадане в турнира за купата на Италия. Това се случи още в първия кръг и то като домакини срещу „слабака“ в Серия А – Кремонезе. Мачът завърши 2:2 в редовното време и след изпълнение на дузпи, Наполи отпадна. Станислав Лоботка се превърна в грешник за отбора си, изпускайки 4-тата дузпа, докато Кремонезе отбеляза при всичките си изпълнения от бялата точка.
Наполи показа и много силни игри в Шампионската Лига, където след завършване на мачовете от груповата фаза, дори бе смятан за един от фаворитите за спечелване на трофея. Ето и как протече кампанията на отбора в турнира:
Представяне в Европа:
Наполи бе изтеглен в една група с Ливърпул, Рейнджърс и Аякс. Повечето експерти прогнозираха лесно първо място за червените от „Анфийлд“, но се оказа, че грешат. Отборът на Юрген Клоп бе „разбит“ с 4:1 насред стадион „Диего Армандо Марадона”. Два гола и асистенция на Пьотър Зелински и по един гол на Замбо-Ангиса и Джовани Симеоне. Победата можеше да бъде и по-изразителна, ако Алисон не бе спасил дузпа на Виктор Осимен.
Последваха още разгроми, този път като гости на Рейнджърс (3:0) и Аякс (6:1), комбинирани с още победи срещу тези два отбора като домакин. Загубата срещу Ливърпул на Анфийлд с 2:0 не повлия на класирането и така Наполи се оказа на върха в тази група с 15 точки ( колкото събра и Ливърпул). Само Байерн Мюнхен спечели повече точки от „партенопейте“ и Ливърпул – 18.
На осминафиналите Наполи бе изтеглен с победителя от миналогодишното издание на Лига Европа – Айнтрахт Франкфурт. Неаполитанци нямаха проблеми и след победи с 2:0 като гост и 3:0 като домакин преминаха към четвъртфиналите.
Там те срещнаха Милан. И въпреки, че доминираха и бяха по-опасният отбор и в двата мача, Наполи отпадна с общ резултат 2:1. Росонерите съумяха да използват пробойните чрез бързи контра атаки в основата, на които бе Рафаел Леао. Във втория двубой обаче, неаполитанците могат да се ядосват единствено на себе си, защото Кварацкхелия пропусна дузпа в много важен момент. Така евро походът завърши, след като Наполи бе сред топ 3 на фаворитите за спечелването на Шампионска лига.
Ключови статистики:
Сравнен с останалите отбори от големите 5 Наполи е на първо място по спечелени точки – 90 т. при 38 изиграни мача.
По брой вкарани голове е на 6-то място – 77 гола при 38 изиграни мача. След тях са отбори като Ливърпул, Реал Мадрид и Барселона.
По брой допуснати голове е на второ място – 28 допуснати гола при 38 изиграни мача. Само Барселона с 20 допуснати гола е с по-добра защита.
Що се отнася до победите, те са 28 при 38 изиграни мача. Това е споделено първо място – другите два тима са Барселона и Манчестър Сити. Наполи и Ланс са единствените отбори с едва 4 загуби в местните първенства в „Големите 5“.
Също така, Наполи води в класацията по среден брой удари на мач с 17,5, оставяйки зад тях Байерн Мюнхен с 16,8 и Атлетико Мадрид с 16,2. А Кварацкхелия с неговите 4,2 е втори след Левандовски с 4,8 удара на мач.
Наполи, Бенфика и Реал Мадрид са вкарали 26 гола в Шампионска лига този сезон, като само Манчестър Сити е вкарал повече – 32.
Ключови играчи:
Головата машина на Наполи реализира 31 гола и направи 4 асистенции в 39 мача през сезона във всички турнири! Като в тези 39 мача той отправяше средно по 4 удара на мач. Едно от важните му качества е играта му с глава. От всичките му голове 9 бяха отбелязани с глава. А другото безспорно е завършващият му удар. Общо за сезона той отправи 150 удара, като 61 бяха точни, а 31 от тях се превърнаха в голове. Това прави средно по 0,5 гола на точен удар. С една дума – впечатляващо!
Грузинецът се превърна в истинска атракция този сезон. Неговите пасове и поглед над играта веднага привлякоха вниманието на останалите клубове. Въпреки, че премина в Наполи на 1 юли миналата година той пасна идеално в атаката. Грузинецът играеше от ляво на атаката, от където навлизаше навътре към наказателното. В други моменти „Хварадона“ просто даваше ювелирни подавания към Виктор Осимен, с когото изградиха „убийствено“ партньорство.
Като резултат от този невероятен сезон, цената на грузинеца се покачи от 15 на 85 милиона евро!
В 43 мача той вкара 14 гола и даде 14 асистенции, а процентът точни подавания е 78,1%.
Португалският ляв бек на Наполи също има заслуга за успешния сезон. Креативността му е впечатляваща – общо за сезона той направи 52 ключови подавания в 28 мача и реализира 7 асистенции. При точните му подавания Руи направи 84%, като не малка част от тях бяха дълги извеждащи подавания.
И така, сега остава по-трудната задача за този вече легендарен отбор на Наполи – да направи по-силен или поне сходен на изминалия сезон!