Акценти

Какви са изводите след Манчестър Юнайтед – Брайтън?

by: Михаил Станчев

0

Слабото представяне на Манчестър Юнайтед от началото на сезона продължава, след като момчетата на Ерик Тен Хаг допуснаха втора поредна загуба в шампионата на Англия. Те отстъпиха на Брайтън с 1:3 на своя “Олд Трафорд”, а недоволството сред феновете на отбора бе видимо.

Ето и основните изводи от този двубой:

Проблемите в защита за Юнайтед продължават

Въпреки отсъствието на Хари Магуайър – виновникът за проблемите на тима в отбрана, според феновете на „червените дяволи“, головете продължават да се изсипват във вратата на Манчестър Юнайтед. За справка: само два отбора (Евертън с 12 и Уулвс с 11) от лигата са допуснали повече голове от Юнайтед (10) в мачовете си до момента.

Двойката Линдельоф-Мартинез изигра меко казано слаб мач. Силното представяне на Мартинез в дебютния му сезон напълно се изпари и смело можем да кажем, че допуснатите голове в събота определено бяха леки за нивото и класата на отбор като Юнайтед. Дани Уелбек беше оставен абсолютно сам във вратарското наказателно поле при отбелязването на първия гол. Ситуацията за втория гол също беше странна – Паскал Грос беше оставен да поеме топката в наказателното поле, преодоля безпроблемно Мартинез и разстреля Онана.

Първите 20 минути

Трябва да отбележим, че играчите на Тен Хаг изиграха силни първи 20 минути, в които тотално надиграваха своите гости и само шансът и липсата на индивидуална класа в завършващите моменти на разиграванията, им попречи да водят в резултата. Юнайтед имаше 4 удара към вратата на „чайките“ и 40 докосвания в последната третина от терена срещу само 14 за гостите в този период от мача. Именно в 20-тата минута обаче домакините допуснаха изненадващо попадение, което сякаш ги обърка и те не можаха да се възстановят до края на срещата. Това не е първият случай в мачовете на Юнайтед, в който отборът получава гол в момента, когато владее инициативата.

Егоизмът на Маркъс Рашфорд

Привличането на „класически“ централен нападател през изминалото лято доведе до връщането на Рашфорд на лявото крило на атаката на „червените дяволи“. Там, където той се чувства най-добре и където би трябвало да е най-полезен за отбора си. Рашфорд получи такава роля и срещу Брайтън, като той бе достатъчно активен. Въпреки това, трябва да се отбележи фактът, че в доста от ситуациите националът на Англия искаше сам да завърши атаката, пренебрегвайки Хойлунд в наказателното поле.

Това със сигурност е повлияно от ролята на „консуматор“ ,която изпълняваше през изминалия сезон, когато беше на върха на атаката за Юнайтед. В единствената ситуация, в която Рашфорд все пак подаде на своя съотборник, Хойлунд се възползва по най-добрия начин. Датчанинът отбеляза, но за жалост преди топката да достигне до него, тя бе напуснала очертанията на игралното поле.

Сработването на двамата атакуващи играчи е от огромно значение за отбора и Тен Хаг и щаба му трябва да отдадат особено внимание на това, за да може отборът да завършва атаките си.

Гениалността на Де Дзерби

Обикновено Манчестър Юнайтед излиза във формация 4-3-2-1 в повечето си двубои, но в срещата с Брайтън Тен Хаг заложи на четирима полузащитници – Мактоминей, Фернандес, Каземиро и Ериксен, които образуваха своеобразен диамант в средата на терена. Тази формация на „червените дяволи“ видимо обърка играчите на „чайките“ в първите минути. Те бяха инструктирани от своя мениджър да приложат тактиката на персоналното покритие спрямо домакините. Това довеждаше до микроситуации в двубоя, при които настъпваше объркване в редиците на Брайтън, в което всъщност се корени и предимството на Юнайтед в началото. Тогава обаче дойде 20-тата минута и Уелбек откри резултата. Точно тогава камерите уловиха интересен момент, в който, докато всички се радваха на попадението, Роберто Де Дзерби привика при себе си Люис Дънк, за да му даде допълнителни указания. Може би това беше по-важният момент в мача, отколкото самият гол на Дани Уелбек. В тези секунди Де Дзерби получи възможност и време да настрои играта на тима си спрямо схемата на противника. Най-общо казано, указанията на Де Дзерби бяха: двамата централни защитници да се изтеглят към тъчлинията и да разширят играта на гостите, като същевременно включват в разиграването и вратаря Джейсън Стийл. За справка, в този двубой той е контактувал 53 пъти с топката, което е почти два пъти повече в сравнение с другите срещи на отбора до сега.

Тази такттическа промяна от страна на италианския специалист доведе до две последствия- неутрализиране схемата на Юнайтед в централната част на терена и същевременно отваряне на огромни пространства в половината на Юнайтед, които „чайките“ използваха през второто полувреме и напълно заслужено спечелиха двубоя. От графиката по-долу може да се забележи, че през втората част, отборът на Брайтън напълно контролира мача, като данните за „очакваните голове“ сочат 1.31 към 0.28 в полза на „чайките“.

Източник: flashscore.com

Като заключение, можем да кажем, че предстоят много тежки мигове за всички опоненти на Брайтън, докато за Юнайтед предстои изключително сериозно изпитание в Мюнхен тази вечер, след което проблемите за Тен Хаг могат да се задълбочат още повече.