В този анализ ще обърнем внимание на нападателя на Англия и Манчестър Юнайтед, който след възобновяването на „Големите 5“ първенства в Европа след световното няма равен на себе си, що се отнася до отбелязани голове. Но какво се крие зад тази форма? Ще се „гмурнем” в статистиката, за да разберем това.
Юнайтед и съответно Рашфорд започнаха доста слабо сезона под новия бос на Олд Трафорд – Ерик тен Хаг. Две загуби от Брайтън(1:2) и Брентфорд(0:4) и домакинство срещу Ливърпул в третия кръг от Висшата лига поставиха под напрежение отбора. Но въпреки победата с 2:1 и отбелязан гол, Маркъс Рашфорд реализира само 8 гола и 3 асистенции в следващите 19 мача във всички турнири.
Едно необичайно Световно първенство
Световното първенство в Катар дълго ще отеква в съзнанието на всички почитатели на красивата игра. За някои то донесе много разочарования, за други много радости. За привържениците на „трите лъва” беше разочарование, предвид това което направиха момчетата на Гарет Саутгейт на предните два големи форума. Но за Рашфорд това бе трамплин – 3 гола в 3 мача за Англия само в груповата фаза. Мнозина се запитаха защо не беше титуляр в мача срещу Франция на четвъртфиналите. Но въпреки всичко той не само успя да пренесе тази форма в клубният му тим, но и я надгради.
Когато фактите говорят…
Досега Маркъс Рашфорд е изиграл 25 мача във всички турнири и е отбелязял 19 гола и 4 асистенции. И при това като отправя средно по 2,8 удара на мач. За мнозина успехът му се дължи на треньора, но Тен Хаг ясно заяви, че и самият играч трябва да има желание за развитие, да се труди по време на тренировките и да се възстановява правилно. Холандецът, като че ли върна дисциплината и отборния дух в отбора. Също така можем да споменем и привличането на Бени Макарти в началото на сезона, като треньор на нападателите. Той също играе ключова роля в развитието, което търпи Рашфорд. Освен това футболът, който Юнайтед играе в момента радва привържениците на отбора – висока преса, атакуващ стил на игра не само по фланговете, търсене на пространства, всичко това изисква много енергия и усилия.
Ключова роля играе също и привличането на Вегхорст. От снажният нападател се очакваше да вкара голове, но той се изяви в друга роля – тази на нещо като плеймекър. И наистина забелязваме следното – когато Манчестър Юнайтед не води в резултата, Вегхорст заема мястото на Бруно Фернандеш, Рашфорд води нападението, а португалеца застава на левия фланг. Тази тактика се оказва решаваща, защо по този начин головете не закъсняват. В интерес на истината, тази промяна се случва след почивката и доста често Юнайтед отбелязва ранен гол(45-60 мин) през второто полувреме. Преди това английският национал основно бе използван на лявото крило и трябваше да пробива или да търси своите съотборници в наказателното поле. Не че това не пасва на стила му, но за да вкарваш много е важно да си на точното място и точното време. Да вкарваш от онези „грозни” голове както ги определят мнозина – от малко разстояние при простреляно центриране. Но в същото време когато играе напред от Рашфорд се очаква да вкарва и с глава. Нещо, което също търпи развитие в играта му и забелязваме повече отбелязани голове с глава този сезон, отколкото всеки друг преди това в неговата професионална кариера.
Трансформацията на Рашфорд
Когато Рашфорд проби в първия отбор на Юнайтед, той все още беше момче. И макар да притежава бърза скорост и технични умения, за коравите защитници във Висшата лига той бе лесна хапка. Днес той е с развита мускулатура, което му помага доста в двубоите и единоборствата. Вижте разликата:
Февруари 2016 г.
Ноември 2022 г.
За много специалисти той вече се нарежда зад футболисти като Мбапе и Хааланд. Нещо повече в една от своите пресконференции тен Хаг го определи като най-добрият футболист в момента в света. Но дали на тренировките, правилния сън и режим се дължи неговата топ форма? Или всичко е в умът…