Марк Андре Тер-Щеген (Барселона)
Марк-Андре тер Щеген. Вратарят на Барселона се превърна в истински герой през този сезон. Той постави нов рекорд, записвайки впечатляващите 26 сухи мрежи (най-много из Големите 5 първенства). Тер Щеген показа невероятна умелост и надеждност, като не позволи на противниците да отбележат голове в редица мачове. Той изигра всичките 38 мача на вратата на Барселона като титуляр, което показва неговата феноменална физическа и психическа издръжливост. Тер Щеген бе камъкът в защитата на отбора, осигурявайки сигурност и стабилност на футболистите пред себе си. Така закономерно, Барселона се превърна в отбора с най-малкото допуснати голове (20) в Големите 5 първенства на Европа.
Рафаел Герейро (Борусия Дортмунд)
Гереро бе един от многото футболисти на Дортмунд, които впечатлиха този сезон. Португалецът се справяше еднакво добре, както на стандартната си позиция като ляв бек, така и когато се налагаше да застава в полузащитата редом до Белингам и Емре Джан. Разбира се специалитета на техничния футболист си остават асистенциите, които бяха цели 12 на брой, което е 4-то най-добро постижение за играч от Големите 5 първенства на Европа, изоставайки само от Кевин Де Бройне, Лео Меси и Антоан Гризман. Гереро добави и 4 попадения на сметката си, а точността на подаванията му бе малко над 85%. Всичко това за 27 мача, изиграни през сезона. За съжаление за него и съотборниците му титлата отново се изплъзна, но той вече е играч на Байерн и може би в следващите години ще има възможност да я спечели…по няколко пъти.
Рубен Диаш (Манчестър Сити)
Освен шампион и носител на купата на Англия, Диаш вече може да се похвали и с най-ценното отличие в клубния футбол, а именно спечелването на Шампионската лига. Иначе във Висшата лига, Сити продължиха доминацията си, а независимо от ротациите, които правеше Гуардиола през сезона, Диаш остана един от малкото незаменими играчи. Португалецът изигра 26 двубоя, в които се отчете средно с 92.7% точност на подаванията, а още по-впечатляващо е, че е получил само 3 жълти картона и нито един червен.
Ким Мин-Джае (Наполи)
С добрите си представяния Ким е в полезрението на отбори като Манчестър Юнайтед и Байерн Мюнхен. Той бе ключова фигура в най-добрата защита през сезон 22/23 в Серия А. Ким и компания допуснаха едва 28 гола в 38 мача, което е и второто най-добро постижение измежду Големите 5 първенства в Европа. Корейският защитник завърши сезона при 91% успеваемост на пасовете. Той вкара 2 гола и направи 2 асистенции
Джереми Фримпонг (Байер Леверкузен)
Фримпонг е една от сензациите на сезона. Младият футболист на Байер Леверкузен изпрати фантастичен сезон, в който успя да се отчете с внушителните за краен бранител 8 гола и 7 асистенции. Постижение, което го поставя на първо място сред защитниците по показател голове + асистенции в Големите 5 първенства на Европа. Той се представи на ниво и в турнира Лига Европа, където отборът на Шаби Алонсо бе отстранен от Рома на полуфиналната фаза. Разбира се с това си представяне Фримпонг прикова погледите на много от най-големите отбори на континента, затова няма да е изненада ако го видим с други цветове на екипа през следващия сезон.
Родри (Манчестър Сити)
Авторът на гола, донесъл жадуваната първа Шампионска лига за отбора на Манчестър Сити. Ще запомним Родри и с друг важен гол – този срещу Байерн Мюнхен отново в Шампионската лига, но не головете са това, заради което испанецът е част от този отбор на сезона. С умението си да покрива голям периметър по терена и да прави точни подавания (91.3%) към съотборниците си, халфа на Сити се утвърди като незаменима част от отбора на Гуардиола, участвайки в 36 (34 като титуляр) двубоя за тима си през сезона във Висшата лига. Разбира се, основната сила на Родри е в дефанзивен план, където физиката му помага да надделява над повечето си съперници. Родри се отчете и с 4 гола и 6 асистенции през сезона, което за играч на неговата позиция не е чак толкова лоша статистика.
Джуд Белингам (Борусия Дортмунд)
Играчът на сезона в Бундеслигата! Само на 19 години, а вече част от тима на Реал Мадрид след трансфер за внушителните 103 милиона, сума, правеща го втората най-скъпа покупка на “кралския клуб” в историята. Белингам изпрати страхотен трети сезон с жълто-черната фланелка, в който тима му бе много близо да детронира хегемона Байерн Мюнхен. Английският национал взе участие в 31 двубоя (30 като титуляр) за своя тим в Бундеслигата, отбелязвайки 8 попадения, давайки 4 асистенции и печелейки 6 пъти наградата за “играч на мача”. Статистиката за точността на подаванията му показва 83.1%, при средно 2.2 удара на мач. Сега предстои да видим как този невероятен талант ще се адаптира към новата обстановка в гранда от Мадрид.
Клиан Мбапе (ПСЖ)
За Килиан Мбапе може да се каже всичко. Той е един от главните заподозрени, когато говорим за футболисти, които се очаква да спечелят “Златната топка” през следващите години. Разбира се, представянето на звездата на “петлите” през сезона го прави един от фаворитите още тази година. Статистиката му за ПСЖ през сезона сочи: 41 гола в 43 изиграни мача, като 29 от тези попадения са отбелязани в Лига 1, което го прави голмайстор на страната за 5-та поредна година…изумително постижение за 24 годишен футболист. Мбапе е и трети в класацията за “Златната обувка” на Европа, само след Ерлинг Халанд 36 и Хари Кейн с 30. Не по-малко впечатляващо е и постижението му на Световното първенство, където се разписа 8 пъти в 7-те мача на “петлите”, за да грабне приза за голмайстор на турнира.
Хвича Кварацхелия (Наполи)
Откритието на сезона!” „Плеймейкърът на сезона!” „Най-добрият футболист на Грузия!” Тези твърдения са само малка част от етикетите, дадени по адрес на Кварацхелия. И макар трудно за произнасяне и писане, неговото име бе споменавано доста често из коментарните студия.
С неговите 12 гола и 10 асистенции, той е отговорен за 22 от 77 гола на Наполи в Серия А. Кварацкелия спечели и приза играч на мача в 7 двубоя, което му отрежда 10-та позиция в тази класация сред играчите в Големите 5 лиги. А какво да кажем за партньорството му с Осимен? В наши дни такава комбинация е рядкост. Интересно е да видим дали грузинската сензация ще продължи с този си невероятен футбол и през новия сезон.
Антоан Гризман (Атлетико Мадрид)
Антоан Гризман бе един от символите в модерната изстория на Атлетико. Преминаването му в Барселона натъжи феновете на “дюшекчийте” и повторното му завръщане в отбора бе деликатен момент. Въпреки това Гризман успя да преоткрие своята добра форма и да заблести отново. След своето впечатляващо представяне на Световното първенство, Гризман прехвърли класата си и в испанската Ла Лига, за да стане “играч на мача” в цели 13 двубоя (само Меси с 14, има повече в Големите 5 лиги), като отбеляза 15 гола и осигури 16 асистенции, които отразиха феноменалния му сезон.
В топ 5 първенствата Гризман дели първото място по брой астистенции с имена като Меси и Де Бройне, които също имат по 16. Каква компания само! Французинът е и заслуженият номер 1 за сезона в Ла Лига!
Ерлинг Холанд (Манчестър Сити)
Ерлинг Холанд вече е легенда за Висшата лига! Феноменалният първи сезон на “чудото” от Норвегия завърши със спечелването на “Требъл” и отбелязването на общо 52 гола във всички турнири, като 36 от тях, вкарани във Висшата лига на Англия, с което спечели и приза за голмайстор на първенството. Разбира се тези 36 попадения му донесоха и приза “Златната обувка” за голмайстор на Европа, като така той задминава Хари Кейн (30) и Килиян Мбапе (29). Холанд счупи редица рекорди (най-много голове отбелязани за един сезон във Висшата лига във формат с 20 отбора), с което закономерно бе избран и за “Играч на сезона”, както и за “Най-добър млад играч” във Висшата лига. Ако трябва да оценим норвежеца по десетобалната система, то нищо по-малко от 10 няма да бъде достатъчно!
Резерви:
Тибо Куртоа (Реал Мадрид)
Пореден много солиден сезон за вратаря на Реал Мадрид. Белгийският страж е един от стълбовете в отбора на Карло Анчелоти и можем спокойно да кажем, че в много мачове е „изваждал“ тима си в критични моменти. Този сезон похода в Шампионската Лига бе спрян от уникалния тим на Пеп Гуардиола, а в Испания Шави и неговата Барселона се справиха по-добре от “белите”, но представянето на Кортоа не бе по-слабо от предишната кампания, в която отбора му спечели титлата в Ла Лига и 14-тата си купа на Европа.
Уилиам Салиба (Арсенал)
Ако говорим за пробив на годината, то Салиба би бил един от претендентите за подобно отличие. След силния сезон, който направи с Марсилия, мнозина се питаха дали французинът би се чувствал толкова комфортно и в “най-силната” лига в света. Отговорът бе положителен, а Салиба сформира една невероятно стабилна двойка заедно с Габриел, която даваше необходимото спокоиствие на “артилеристите”. 22-годишният защитник показа, че може би е един от най-добрите защитници, що се отнася до игра с топката, като завърши сезона с 91% точност на подаванията. За жалост неприятната контузия в коляното го извади в най-важната част от сезона. Случайност или не, Арсенал започна да “боксува” именно в този период.
Кевин Де Бройне (Манчестър Сити)
Кевин Де Бройне! Това само по себе си е достатъчно, за да обосновем избора си за попадането му в отбора на сезона, но ще добавим, че освен требъла, който постигна с отбора си, белгиецьт записа на сметката си и изумителните 16 (най-много във Висшата лига за сезона) асистенции в 32 двубоя. Той се разписа 7 пъти, а също така бе и играчът, избиран най-много пъти за “Играч на мача” (9) през сезона. Де Бройне даде средно по 3.1 ключови подавания на мач (останал само зад Бруно с 3.2), а в анкетата за играч на сезона остана на втора позиция след Ерлинг Холанд. Като цяло поредният феноменален сезон за Де Бройне (като изключим времето прекарано в Катар).
Мартин Йодегор (Арсенал)
Арсенал остана на втора позиция, но поводите за радост и обнадеждение са много, повече от тези за тъга и съжаление. Сезонът на Мартин Йодегор е един от тези поводи за радост. Избран за играч на сезона от феновете, норвежецът бе истински лидер за “артилеристите”, отбелязвайки цели 15 гола, повече от всеки друг халф в първенството. Той добави към головете си и немалко асистенции (7), а точността на подаванията му бе 84%. Така феновете на отбора могат да бъдет повече от обнадеждени, че разполагат с надежден капитан за години напред.
Букайо Сака (Арсенал)
Говорейки за Сака, не можем да не споменем, че той е първият футболист, засенчил Мохамед Салах на дясното крило във Висшата лига от години наред. Бърз, рязък, разполагащ с убийствен удар с левия си крак, английския национал е един от най-вълнуващите млади футболисти, на които ще се наслаждаваме в следващите години. Сака отбеляза 14 гола и добави 11 асистенции, цифри, показващи огромния му принос за отбора през сезона. При това говорим за футболист, който е едва на 21 години…
Лионел Меси (ПСЖ)
Лионел Меси завърши втори в класацията на голмайсторите на Мондиала в Катар (със 7 гола), но пък грабна най-ценното отличие – Световната титла! Освен това, аржентинският магьосник бе избран и за най-добър играч, изпреварвайки именно своят съотборник в ПСЖ – Килиан Мбапе. Меси блестеше и през по-голямата част от сезона в лигата, където записа и невероятните 16 гола и 16 асистенции в 32 двубоя. Меси бе избран за играч на мача в цели 14 двубоя (най-много от всички играчи в големите 5 лиги). В крайна сметка, голямата звезда на световния футбол реши да не продължава договора си с парижани, за да подпише с Интер Маями!
Виктор Осимен (Наполи)
Каквото и да кажем за нигерийският нападател на Наполи ще бъде малко. Той превърна играта с глава в изкуство. По този начин той доминира сред снажните защитници и 9 гола от неговите 26 за целия сезон са отбелязани с глава. Разбира се головата машина на Наполи блестеше и с други качества като завършващият удар и позиционирането в наказателното поле на противниците. Всички тези качества правят Виктор Осимен нападател – мечта, за когото въздишат много отбори от големите 5 на Европа.
Меси не трябва да е резерва, той беше най-важният играч на Аржентина за световното. За ПСЖ също имаше много успешен сезон като в общо 41 мача отбеляза 21 гола и записа 20 асистенции. Лисандро Мартинез също трябва да е в този отбор – спечели световното с Аржентина и значително подобри защитата на Ман Юнайтед, като след неговата контузия разбрахме какво влияние е имал той в отбора.
Факт е, че да оставиш Меси резерва е винаги неправилно и разбира се не може да не се съгласим с вашето мнение! В конкретния случай се стремим да вкараме 5-те играчи на сезона във всяка от лигите, и за това по крилата или в Нападението попаднаха именно тези, които са спечелили призовете във всяко от първенствата. Например статистиката на Меси е сходна с тази на Гризман (само гол по-малко за французина), но Гризман е играч на сезона в Испания, при това с отбора на Атлетико, който не е хегемона в първенството така както ПСЖ във Франция. От друга страна мястото на Хааланд и това на Мбапе е сигурно с оглед на това, че Мбапе е играч на сезона във Франция (лигата, в която е и Меси). И остава Хвича Кварацкелия, който играе от ляво (пост на, който Меси не играе), а и също така е играч на сезона в Италия след невероятната и дълго-чакана титла за Наполи.
Важно е да отбележим, че избора за конкретния отбор е базиран главно на представянето на клубно ниво, и по-конкретно на самите първенства, тъй като нашата медия се стреми да следи “Големите 5” лиги на Европа. Така можем да се доверяваме на статистиките, предоставени от всяка лига. В противен случай би било много трудно да бъде определен отбор, който да не е субективен.
Въпреки това, както казахме по-горе, ние сме напълно съгласни с вашето мнение и не го оспорваме, а по-скоро даваме обяснение за критерия по, който сме селектирали играчите.
Благодарим