В началото на трансферния прозорец Интер обяви първото си ново попълнение. Това е френският национал Маркъс Тюрам. Неговият договор с Борусия Мьонхенгладбах изтече това лято, след като той не пожела да преподпише и стана свободен агент. 25-годишният нападател бе трансферна цел на редица отбори, като РБ Лайпциг, Милан и ПСЖ. В тази статия ще разберете: как ще се отрази неговата поява на останалите нападатели в отбора? Какви са неговите стил на игра, силни и слаби черти и как би бил използван в системата на игра прилагана от Симоне Индзаги.
Преди да навлезем в детайли, нека погледнем как се представи Тюрам в последния си сезон в Бундеслигата. Той отбеляза 13 гола и направи 6 асистенции в 30 шампионатни мача. Това му отрежда 6-то място при голмайсторите – там лидери са Фулкриг и Нкунку с 16 гола. След напускането на Левандовски, на Бундеслигата като че ли ѝлипсва изявен голмайстор…
Любопитен факт е, че неговите очаквани голове са 16,5, което е с цели 3 гола повече от реални му такива за сезона. Длъжни сме да даден едно малко уточнение – очакваните голове(„expected Goals“ – xGD на английски език), представлява метод, при който всеки един изстрел се оценява до колко той е възможен да бъде превърнат в гол. Стойностите варират от 0.01(1%) или 0.99(99%).
Така по този начин можем да определим, дали даден играч е имал късмет или пък не се е постарал достатъчно при завършващия удар. В случая Тюрам е можел да повиши своята голова сметка с поне още 3 гола. Нещата стават ясни в следващите показатели: общ брой удари и точен брой удари.
Бундеслига сезон 22/23
Забелязваме следното: Тюрам е лидер по общ брой точни удари и втори по брой удари за целия сезон. Въпреки това, той изостава в голмайсторското класиране. Изключваме вероятността той да е много мързелив, затова остава само едно: не добър завършващ удар. Колко не добър, ли? От тази графика става пределно ясно:
Източник: understat.com
Твърде много пропуснати голови възможности и то в наказателното поле.
Сега нека сравним качествата му с тези на настоящите нападатели на Интер.
Лаутаро Мартинез – головата машина за Интер през изминалия сезон. Той също така завърши 2022 г. със златен медал и Световната купа през изминалото Световно първенство. Иначе, за „нерадзурите“ той отбеляза 21 гола в „калчото“. Достигането до финал в Шампионската лига бе един красив завършек на този сезон, но срещу Манчестър Сити, Интер не успя да покаже обичайната си игра, и загуби.
Силни черти:
– завършващ удар;
– позициониране в наказателното поле
– ключови подавания;
– далечни удари;
– владеене на топката.
Слаби черти:
– понякога „прегаря” и извършва твърде много нарушения.
Ромелу Лукаку – в шампионата белгиеца отбеляза едва 10 гола, като голяма част от тях дойдоха в края на сезона. В голяма част от мачовете, той бе използван като втори нападател зад Мартинез и това даде добри резултати. На изминалото световно първенство, Лукаку се възстановяваше от контузия но въпреки това, националният селекционер на Белгия, (тогава Роберто Мартинез) рискува в последния мач от груповата фаза с включването на нападателя. Тогава си пролича, че Лукаку все още не беше в оптимална форма и пропусна твърде много „чисти” положения. Резултатът бе отпадане още в груповата фаза на отбора, който бе смятан за един от най-талантливите на нашето време. Така можем да заключим, че сезонът за белгиеца е далеч от това, което сме свикнали да виждаме и за това сме склонни да го окачествим като провал.
Силни черти:
– удари с глава;
– силен ляв крак
– извеждащи подавания;
– физическа сила;
Слаби черти:
– пропускане на голови положения;
– слабо представяне в защита.
Един Джеко е последният нападател, който бе използван често от Симоне Индзаги. Някога той бе нападател от класа, от който се страхуваха и най-коравите защитници. Днес на 37 години, той все пак допринесе за Интер със своите 9 гола за сезона в Серия А.
Силни черти:
– спечелване на единоборствата във високите етажи;
– завършващ удар;
– задържане на топката.
– позициониране в наказателното поле
Слаби черти:
– в сравнение с останалите нападатели той е твърде бавен.
На ред е новото попълнение и играчът на фокус в тази статия – Маркъс Тюрам. Както вече споменахме той отбеляза 13 гола и направи 6 асистенции при последния си сезон в Бундеслигата с екипа на Борусия Мьонхенгладбах. Неговите силни черти са:
– дрибъл;
– ключови подавания;
– висок ръст и игра с глава.
Докато слабите му качества най-вече се изразяват в това, че трудно владее топката. Това го прави по-скоро нападател от т.нар. „стара школа”, където се разчиташе на един централен нападател тип „таран”.
Чрез тази таблица можем да сравним техните най-главни показатели. Гледайки ги, забелязваме еднаквия брой асистенции, на Тюрам, Мартинез и Лукаку. По отношение на очакваните голове виждаме, че само Мартинез е надскочил себе си.
От следните данни пък можем лесно да забележим, че Тюрам доближава, а в някои случаи и подобрява постиженията на Мартинез:
Той превъзхожда аржентинският национал по процент точни удари и средната дистанция, от която ги отправя. Това само подкрепя нашето твърдение, че Маркъс Тюрам е именно класическа „деветка“.
Предпочитаната система от Симоне Индзаги е 3-5-2 и съдейки по качествата на Тюрам, можем да кажем, че той ще бъде използван като основния нападател.
За Лукаку вече е ясно, че няма да облече фланелката на Интер през следващия сезон.
Друг важен въпрос, който терзае тифозите на Интер е бъдещето на Мартинез. До скоро от Манчестър Юнайтед проявяваха интерес, но след доброто представяне в Серия А и Шампионска лига Интер най-вероятно ще пожелаят повече от пазарната цена аржентинския нападател, която съвсем естествено се повиши след края на изминалия сезон и вече е 85 милиона евро.
Оставете ни коментар под статията, за да ни споделите вашето мнение за Тюрам и какво да очакваме от него, както и от Интер през новия сезон!