Акценти

Какви са изводите след първото дерби за сезона: Челси – Ливърпул

by: tumbalev

2

Челси и Ливърпул завършиха 1-1, като домакините могат да съжаляват повече за изпуснатата победа. Ето и основните изводи от това дерби:

Челси успя да привлече истинска скала в защитата си

Разбира се, става въпрос за новото попълнение Аксел Дисаси, който направи страхотен дебют, ознаменуван и с важно изравнително попадение. Освен с гола си, здравият централен бранител се отличи със страхотни намеси в защита и завидно спокойствие при боравенето с топката. Заедно с Тиаго Силва и Леви Колуил, Дисаси може да оформи една от най-стабилните защити във Висшата лига този сезон.

Енцо бе диригентът на Челси, а Галахър добрият асистент

Енцо бе играчът на мача! Ако Ливърпул бе равностоен през първата част, то през втората, Челси тотално доминираше в центъра на терена и само няколкото добри намеси на Алисон, както и слабият завършващ удар на играчите на Челси, попречиха на „сините“ да вземат трите точки от този двубой. Освен диригентската роля на Енцо видяхме и един много солиден Конър Галахър, който покриваше голям периметър по терена. Англиийският полузащитник бе почти перфектен в подаванията си, завършвайки с 91% точност, при направени 61 точни паса към съотборниците си.

Никлас Джаксън ще тормози много защити този сезон

Въпреки че не успя да отбележи гол, Джаксън бе истински кошмар за защитата на Ливърпул. Здравият нападател на „сините“ на няколко пъти надбягваше Конате, като при една от атаките стреля опасно, но Алисон спаси удара му. Като цяло, много силен мач за него, който само загатна за някои от силните страни в играта на сенегалеца.

Новата халфова линия на Ливърпул ще се нуждае от време за да се сработи

В този двубой ясно се видя, че липсва сработване между полузащитниците на „мърсисайдци“. Въпреки че МакАлистър и Собослай направиха приличен мач, то цялостно погледнато халфовата линия на отбора отстъпи (особено през второто полувреме) на тази в „синьо“. За сравнение: Ливърпул владееше топката в 35% от времето срещу 65% за Челси.

Коди Гакпо няма място в средата на терена

Поради липсата на така чаканото ново попълнение (Кайседо или Лавия), Клоп се принуди да пусне Коди Гакпо като полузащитник, който да играе до МакАлистър и Собослай. Видя се обаче, че на тази позиция нидерландецът не се чувства добре. Гакпо изгуби на няколко пъти топката (9), а броят на точните му подавания бе едва 10 за всичките 66 минути, които прекара на терена. За сравнение, колегата му от полузащитата Алексис МакАлистър, завърши с 41 точни подавания.

Дарвин Нунес заслужава повече време на терена

Ако имаше нещо интересно пред вратата на Челси през второто полувреме, то бе след като Нунес се появи на терена в 66-та минута на мястото на Диого Жота. Уругваецът раздвижи нападението на „червените“, като един негов удар в последните минути на мача, мина на сантиметри от вратата на Санчес.

И двата отбора се нуждаят спешно от дефанзивен полузащитник

И в двата отбора си пролича ясно липсата на играч, който да свързва защитата с халфовата линия. При Ливърпул това се отрази както на градежа на атаките, така и на действията в защитен план. В Челси тази роля се изпълняваше в определени моменти от Енцо Фернандес, който благодарение на безграничната си енергия успяваше да се връща до защитата и да поема топката, а след това да участва и в опитите за извеждане на атакуващите играчи в добри позиции. Въпреки това, отборът на Почетино има не по-малка нужда, от този на Ливърпул, от играч, който да застане на тази позиция. Феновете на двата отбора се сещат с умиление за най-добрите игри на Нголо Канте и Фабиньо, но те вече са в миналото. Сега ще бъде интересно кой от двата отбора ще успее да привлече Мойсес Кайседо и Ромео Лавия.