Акценти

10 трансферни провала, които ще помним вечно!

by: tumbalev

0

10. Румелу Лукаку: Евертън – Манчестър Юнайтед (85 млн. евро)

 

Единственият футболист, който попада на два пъти в тази класация. Започваме с трансфера на Лукаку от Евертън в Юнайтед през лятото на 2017-а. Юнайтед пръсна огромната сума от 85 милиона евро, вярвайки, че най-после отборът е намерил своята 9-ка, която да бележи голове за години напред.

И стартът за белгиеца бе точно такъв! Лукаку се разписа цели 10 пъти в 9 появявания на терена. Феновете бяха обнадеждени, но не след дълго дойде головата суша. В началото на втория си сезон при „червените дяволи“ Лукаку попадна в голова суша от цели 12 мача, което накара „специалния“ да го ползва все по-малко. Малко след това, Оле Гунар Солскяер смени Моуриньо, а времето за Лукаку ставаше все по-малко докато накрая той не се превърна в една от най-скъпите резерви. Интер спаси нападателя, но фактът, че толкова пари бяха хвърлени на вятъра, си остава!

9. Николас Пепе: Лил – Арсенал (72 млн. евро)

Една от първите скъпи покупки, която клубът от северен Лондон направи след като започна да се възстановява след строежа на „Емирейтс“. Николас Пепе изглеждаше именно като футболист, който може да влезе в обувките на легендарния Тиери Анри. Бърз, с голяма крачка и страхотен дрибъл, току-що записал 22 гола и 11 асистенции в един сезон с отбора на Лил. За съжаление на феновете на Арсенал, нещата не се получиха и Пепе изкара само 3 сезона в Арсенал, в които разочарова. В последния от тези сезони, Пепе успя да отбележи едва един гол.

Така се стигна до отдаването му под наем в Ница миналата година. И през този сезон испанският специалист обяви, че няма да разчита на Пепе и сега за 28- годишния играч се търси отбор. Разочароващ край на един разочароващ трансфер!

8. Жоао Феликс: Бенфика – Атлетико Мадрид (127 млн. евро)

Атлетико има славата на клуб, който под ръководството на Диего Симеоне е успял да изгради много млади и не толкова известни играчи. Стратегията на “дюшекчийте” е да взимат евтино обещаващи играчи, които да продават за големи суми след това. Точно за това бе шок за всички, когато клубът от Мадрид реши да плати откупната клауза на Жоао Феликс в Бенфика на стойност 127 милиона евро! Младата надежда (тогава) бе смятан за идеалния заместник на Антоан Гризман, който бе оставил отбора, за да се присъедини към Барселона за подобна бомбастична сума (120 млн. евро), друг трансфер, за който ще говорим по-късно.

Иначе цифрите на Феликс в Мадрид са повече от разочароващи-за 4 сезона и 131 мача за “дюшекчиите”, той е вкарал 34 гола, което е доста слабо постижение за един от най-скъпите футболисти на планетата.

7. Румелу Лукаку: Интер – Челси (113 млн. евро)

Кариерата на Лукаку е белязана от възходи и падения. След слабото му представяне в Манчестър Юнайтед, той изкара два сезона в Интер, в които показа на какво е способен и заедно с Лаутаро Мартинес сформираха едно от най-смъртоносните нападения в Европа. През сезон 2019/20 Лукаку успя да забие 23 гола в Серия А и още 9 в европейските мачове на Интер. Година по-късно той записа 24 в първенството на Италия и това накара Челси да похарчи сумата от 113 милиона евро, за да го откупи от Интер и да му даде втори шанс на „Стамфорд Бридж“.

За съжаление на сините фенове и този път нещата не се получиха, като белгиецът успя да се разпише само 15 пъти в цели 44 двубоя. Лукаку се отчете и с някои фрапантни пропуски във важни мачове, като тези с Реал Мадрид в Шампионската лига. Сега собствениците на Челси ще бъдат радостни ако могат да вземат около 35-40 милиона паунда за нападателя.

6. Пол Погба: Ювентус – Манчестър Юнайтед (105 млн. евро)

За Пол Погба нещата не се развиха по най-добрия сценарий след 100 милионния му трансфер в Юнайтед. Продуктът на школата на „червените дяволи“ бе напуснал клуба през 2012 без Юнайтед да получи и паунд. Отивайки в Ювентус, той разгърна невероятния си потенциал, превръщайки се в един от най-добрите на неговия пост.

В Юнайтед всичко се обърка за него, а в края на престоя му на „Олд Трафорд“ феновете на отбора не само го освиркваха, но дори можеха да се чуят и доста неприлични думи по адрес на французина. В крайна сметка 10 години след като напусна за без пари, Погба направи същото, отивайки в Ювентус, за да спасява кариерата си, но и до днес той е бледо копие на онзи невероятен номер 10, който помним от предишния му престой при “бианконерите”.

5. Хари Магуайър: Лестър – Манчестър Юнайтед (87 млн. евро)

Хари Магуайър бе невероятен за Лестър. Толкова добър и обещаващ, че Юнайтед се съгласи да плати сумата от 80 милиона паунда, което го превърна в най-скъпия защитник по онова време.

Истината е, че английският национал имаше и много солидни изяви, но те бледнеят на фона на грешките и комичните ситуации, в които попадна Магуайър. Като капак на всичко, той бе и капитан на отбора, което допълнително добави напрежение, както при него така и в целия отбор. Сега Юнайтед е на път да си върне част от изхарчените пари за него, продавайки го на Уест Хям. „Чуковете“ вярват, че Магуайър не е толкова лош, както изглежда и че неговата кариера може да бъде възродена под ръководството на Дейвид Мойс. Е, предстои да разберем…

4. Филипе Коутиньо: Ливърпул – Барселона (120 млн. евро)

Една от най-големите трансферни издънки на Барселона за всички времена. Каталунците платиха сумата от 120 милиона евро (плюс допълнителни бонуси) на Ливърпул, за играч, от когото отборът не се нуждаеше по онова време. За периода си в Барселона, бразилецът така и не бе поставен на позиция, където да бъде полезен. Той бе използван и като полузащитник и като крило, но така и не успя да покаже и малко от онова, на което се наслаждаваха феновете на отбора от Ливърпул.

Най-шокиращо от всичко бе, че всъщност най-силният му мач в този период, бе именно срещу Барселона, когато Коутиньо вкарва два гола, играейки под наем в Байерн Мюнхен.

В крайна сметка, бразилецът бе продаден за едва 20 милиона евро на Астън Вила, с което Барселона регистрира загуба от около 100 милиона евро.

3. Антоан Гризман: Атлетико Мадрид – Барселона (120 млн. евро)

Пореден, меко казано странен трансфер на бившия вече президент на Барселона, Джосеп Мария Бартомеу. Гризман бе един от топ футболистите на европейския футбол по онова време (и сега още е такъв), но профилът му е толкова сходен с този на Лионел Меси, че за него мисията да се превърне в идол/любимец на феновете бе абсолютно невъзможна. Въпреки че той имаше своите моменти на „Камп Ноу“, следата, която остави, е крайно несъществена и едва ли ще остане в сърцата на феновете.

Интересното е, че Атлетико първо взе под наем, а после и откупи Гризман, за сумата от 20 милиона евро, което е със 100 милиона по-малко от онези 120, които Барса плати за него през лятото на 2019-та.

2. Осман Дембеле: Борусия Дортмунд – Барселона (135 млн. евро)

Осман Дембеле е на второ място в тази класация, но определено би му прилягала и първата позиция! Барселона продаде Неймар за рекордната сума от 222 милиона евро и трябваше да купува бързо, за да замести бразилеца. По онова време имаше едно крило, което току-що бе направило невероятен сезон. Барса бе притисната, а Борусия настояваше, че това е играч, за когото 100 милиона са малко. И така, след като нямаше други алтернативи, французинът бе привлечен за космическата сума от 135 милиона евро.

Той изкара цели 6 сезона в Барселона, които феновете на отбора ще запомнят главно с контузиите му и непрофесионалното му поведение. Най-жалкото за привържениците на отбора е, че точно когато Дембеле намери добрата си форма, той реши да смени отбора с този на ПСЖ. Така при продажбата му от 50 милиона, от които Барса ще прибере половината, клубът от Каталуния ще отчете загуба в размер на 110 милиона евро!

1. Еден Азар: Челси – Реал Мадрид (115 млн. евро)

Ако има клуб, в който напрежението и очакванията да са повече от тези в Барселона, то това е Реал Мадрид. Някои играчи са родени за подобна атмосфера (като Кристиано Роналдо), но други просто не издържат. За съжаление, Еден Азар бе от втория тип. За него всичко се обърка още с идването, в онази му незабравима, закръглена форма, в която го видяхме на предсезонното турне. Непрестанните контузии също не помогнаха на белгиеца и в крайна сметка той не успя да покаже дори малка част от онази магия, на която се наслаждаваха феновете на Челси.

Равносметката от престоя му в Мадрид е следната: 76 мача и 7 гола за 4 години. Като в допълнение на това, Азар не е играл нито минута срещу Барселона, въпреки, че в последните години видяхме толкова много издания на Ел Класико. И като си представим, че Реал плати над 100 милиона евро, за да го притежава…

 

Leave a comment

Demos

Layout

Boxed
Wide

Background Image

Color Skin

error: Content is protected !!